il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

What is the half-life of Technetium-99 if a 200 gram sample decays to 50 grams in 639,000 years?
Which number is between √ 6 /2 and √8
Complete the similarity statement with capital letters.POSN ~ ??
Which sentence shows a formal tone? a. Recycling can help eliminate waste if more communities choose to participate in recycling programs. b. Recycling helps th
________________ is published false statements that can harm reputations. A. Libel B. Slander C. Scandal D. Plagiarism
(HELP ASAP) Find the area of the composite figure. A) 27 km2 B) 36 km2 C) 45 km2 D) 54 km2
change the voice1, she singsa sweet song.2, Do younot play hockey ?3, Does he sell lottery tickets?4, I am bending branches.5, Is she boiling potatoes?6, Are t
can somebody help me
How long did it take Salva and the other “ Lost boys of Sudan” to get from the Gilo river to Kenya after being forced to leave Ethiopia
What was the economic view of Great Britain?