urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

What do all of those mean This is due by tomorrow
I would like to in-depth answer
Mara and Kelly had planned to return to Canada. Is this simple or compound
Identify the spectator ions in the reaction between sodium phosphate and cobalt(II) sulfate.
I need to know the number I think it’s nine but yk I need some clarification
Find the slope of the line that passes through points (4, -20) and (10, -16). A. -2/3 B. 2/3 C. 3/2 D. -3/2
What do you call a star that is fusing hydrogen into helium versus one that is fusing other elements?
What is an equation of the line that passes through the points (3, 1)(3,1) and (6, 6)(6,6)? Put your answer in fully reduced form.
Question c PLEASE HELP
Carmen spends 5 minutes, preparing one meal. She spends a total time of T preparing 30 similar meals. Between what limits does T lie?