braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Please help on both❤️
Look at the two wave diagram.Which best describes the difference between wave A and wave B
Why did many Americans find themselves in trouble after Great Depression started
are plants completely independent from other organisms ​
what are the central amerias borders​
Carmen has saved 80% of the money she needs to buy a new video game if she has a 36 how much does the video game cost
Add or remove commas The fortune teller lived in a red,brick, house near Luke cooper shop.
I need to know for my hw
What are the characteristics of the graph of the inequality x < 5? It will use an open circle. The ray will move to the right. It will use a closed circle. T
Add or remove commas Judy Blume used her favorite,wooden,spoon to stir the nacho cheese.