tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Sentence using play as a noun?
Solve (2x-3)/4=9 for x
Torri had 20$ to buy a birthday presents for her dad. She decided to buy a DVD for 10$. The sales tax is 7%. Does she have enough money? Explain your reasoning
What are the units for electric current A. Ohms B. Amps C. Volts D. Joules per second
What is the difference between the grasshoppers in North America today at the rocky mountain locusts The 1800s? A. The Rocky Mountains locutscause destruction B
What is the multiplication distribution theory
In ancient Greece, the marketplace in the center of a city-state was referred to as____ . a. the acropolis c. the agora b. the Minoan d. Knossos Please select t
Which statements are correct steps in finding the linear equation of a line that passes through the points (-1,7) and (2, 4) using the point-slope form method?
Brainliest if correct ( math )
HELP ASAP!!! Fill in the correct answers in the blanks The British conquered the French fort of _______ on June 25, 1759, with the help of their new allies the