charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

the childhood disease rickets is due to a deficiency of
When does the use of wood, for functional and artistic use, date back to? How can wood be used by artist
study the figure below showing the relative motion of the platemoving away from each other1.2.3.4.moving toward each other 1.2.34.sliding past each other1.2.3.4
Sonya needs 48 ounces of chocolate for her recipe. How many pounds of chocolate should she buy
What technological development helped muckrakers best expose the working conditions of child laborers?
Select all that apply. Which of the following is a part of tornado alley? oklahoma tennessee kansas illinois kentucky new york texas california indiana vermont
Work out the sizes of each unknown exterior angle in this polygon
Que opinan el fragmento del Poema de Mio Cid?
out of the eater somthing to eat out of the strong somthing sweet. this riddle was used during the years of bc will give 50 pointts if someone gets right
who does the cartoonist blame for high alcohol consumption?