ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 7 3/4=x/8?
What are two types of anaerobic respiration?
A plane flies at a speed of 350 miles per hour. how far will it travel in 3
How did access to the silk road affect chinas economy?
Let C be the curve of intersection of the parabolic cylinder x^2 = 2y, and the surface 3z = xy. Find the exact length of C from the origin to the point (4, 8, 3
please help me I need the solution
Who was the seeker of truth
Como solucionar un problema social de acuerdo a la constitucion y a la democracia
How many babies are aborted each year in the us?
Which Roman Emperor is known for his efforts to protect and secure the boundaries of the Empire?