jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Agricultural waste used as fuel is an example of a _____. solar cell hydrogen fuel cell nonrenewable energy resource renewable energy resource
Which country was the first to ally with Germany in World War lI
How is Vladimir’s conversion explained?
How can investors receive compounding returns? everfi
Help, please! Factor each difference of two squares. 36x² − 16
Karissa begins to solve the equation (x – 14) + 11 = x – (x – 4). Her work is correct and is shown below. (x – 14) + 11 = x – (x – 4) x – 7 + 11 = x – x + 4 x +
An isosceles trapezoid has a perimeter of 40.8 millimetres. Its shorter base measures 1.4 millimetres and its longer base measures 16.6 millimetres. The two rem
In which phase of meiosis does crossing over occur? A). Prophase I B). Anaphase II C). Telophase I D). Telophase II If you get it right, you will be given "brai
2. Identify and describe TWO factors how habitat loss can lead to decline in species.
Need help on 29 Asap