pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Write the following equation set equal to zero and in factored form. (x - 2)(x - 3) = 2
what eventually led to conflicts between settlers and american indians in virginia
Dr. frye conducts research investigations on memory, with the intent of contributing to what is known about human memory processes. this is known as what?
round to the nearest cent $0.7246
What is the product of 2 1/2 and 6
what change of state occurs when snowflakes turn to liquid water?
Which of the following tasks would least help an individual achieve a goal to safety lose weight
According to piaget, which stage occurs from approximately age 2 to age 7 in which children's use of symbolic thinking grows, mental reasoning emerges, and the
What is the answer of cscx/secx
An area recently vacated by glaciers will have a. low species richness. b. high species richness. c. a variety of ecological niches. d. high biological dive