Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Angiosperms _____. have flowers have cones are nonvascular are seedless
Each deli sandwich made uses 1/4 pound of roast beef. Marisa started with 5 pounds of roast beef and now has 3/4 pounds left. How many deli sandwiches did she m
Why was mount Olympus important to the Greeks
It's believed that the role of feasts in the Ice Age was to a. celebrate weddings. b. celebrate the resolution of serious conflicts. c. strengthen group ties
eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?
how do you say day of the dead in french
Imperialism was the name given to the idea that Americans should expand across the nation to the Pacific Coast. a. True b. False
Genes that carry contrasting inheritance factors are called _____. heterozygotes homozygotes alleles
explain a strategy you could use to compare 2/6 and 5/8
PLEASE HELP I BEG IREALLY NEED HELP WITH THIS LITTLE ASIG