mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

what is Ocen circulation​
Ulysses S. Grant was the— Group of answer choices general of the Union army that defeated Lee skilled Southern general who led Confederate troops at the first B
Since we know that _______________, we can conclude that the gas produced when mixing bath bombs in water could not be baking soda, citric acid, or water.
What is the name of this polygon? trapezoid rhombus square rectangle
Why are the coordinates of the fountain? Show your work
find the difference below as a fraction 6/2_7/7​
Marina starts with $20 in her bank account and she saves $5 each week. Robby has $100 in his bank account, and he saves $2.50 each week. After how many weeks wi
Fill in the missing monomial (please answer fast a lot of points) 49y^4x^6=(___)^2
Which of the following expressions has the greatest value?
please show your work