isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

The sum of 5 and a number x
CondensationRadiationConvectionConduction transfers heat within the atmosphere and ocean.
Rectangular garden with a perimeter of 12 units
A unicameral state legislature is one that a. is one-chambered. c. is run by the speaker of the house. b. has two houses. d. is headed by the governor.
write a division problem that will have a 2 digit quotient and another division problem that will have a 3 digit quotient
Arleen has a gift card for a local lawn and garden store. She uses the gift card to rent a tiller for 4 days. It costs $35 per day to rent the tiler. She also b
If a water Molocule is underground, what would it have to do to get filtered into a lake?
Can somebody use orthodox in a sentence? Definition- In agreement with.
Which personal pronoun agrees with the antecedent in this sentence? Everybody has __________ own recipe for cooking chili. a. him or hers b. his or her c. th
express 686 49/50 as a decimal