amaris21cn amaris21cn
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

If saffron costs $5000 per pound how many grams can you buy for $15. Using dimensional analysis

Respuesta :

sdhfsifbj
sdhfsifbj sdhfsifbj
  • 03-02-2021

Answer:

1600

Explanation:

15 divide by6 divide by 14divide by 1234 =  30 * 1600=5000

Answer Link

Otras preguntas

A ratio is a comparison of two quantities. For example, the ratio of cows to pigs on a farm could be 1 to 3. For every 1 cow, there are 3 pigs. The ratio of cho
A larger number is 2 more than 4 times a smaller number. The larger number is also 8 more than 2 times the smal number 1. Define the variables: x = smaller numb
I'll chose you as brainliest if it is correct (also if your not going to answer it don't answer it)
pls answer soon thank you!
Zoey is going to invest in an account paying an interest rate of 3.4% compounded quarterly. How much would Zoey need to invest, to the nearest ten dollars, for
If the mass of an object is 4 g and a volume of 25 mL what is the density of the object?
- x+4y = 32 3х + 3y = 54
What’s 9 + 10 = ???????????????????????????????????
According to the article, what has contributed to the increase in people attempting to summit Denali over the past century? * 1 point A. Rising temperatures B.
How do the circulatory and respiratory systems deliver important substances?