mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is phi coefficient only determined by the proportion in a 2x2 data matrix?
Read the following quotation by Confucius. Then restate the quotation in your own words:¨A journey of a thousand miles begins with a single step¨
Marcela estimates the distance between the library and town hall is 735 ft. The actual distance is 612 ft. What is the percent error in Marcela's estimate? Roun
Which war production bored programs provided assistance during the war
the distance d a train travela varies directly with the amount of time t that has elapse since departure. If the train travela 475 miles in 9.5 hours, how many
What are examples of people who own the copyrights of their property? Check all that apply. Caden buys a pair of jeans from a department store. Alexis thinks
A famous Disney Movie partially takes place in this city
Which term means “a formal statement of opinion”? grievance resolution preamble pamphlet
which of Earths layers is made up of liquid metal
for some reason it keeps telling me my answer is wrong please help. I am also having the same problem with this one. My answer was [tex] \frac{4x \sqrt{x} + \sq