jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Explain how you use pairs of muscles to flex and extend you arm.
1. Hakim has an abscessed tooth and needs a root canal. Which dentist will Hakim see for the procedure? A. A dental hygienist B. An oral surgeon
Simplify x^2/x. A. 1/x B. 1/x^2 C. x D. x^2
What view of nature does Phillis Wheatley provide in "An Hymn to the Evening"? Use details from the passage to support your answer of at least 100 words.
3-0÷6+13 equals what
what was the name Given to the banning of alcoholic beverages
How is poetry different from prose? A. Prose has a plot and a theme. B. Prose is written to give information. C. Poetry has more details. D. Poetry
What is 634.54 rounded yo the nearest whole number?
Which word does the participle modify? Startling rumors spread throughout the town after the power outage. A. spread B. rumors C. town D. outage
Maxine is buying extra pages for her photo album. Each page holds exactly 8 photos. Sketch a graph to show the maximum number of photos she can add to her album