moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

in psalm 137, mount zion can be said to represent a. all of israel c. the countries of the middle east b. a national park in the sinai desert d. peace and prosp
how you deliver a speech can make all the difference to the audience. true false
what is the voice in a text
Factor 18x+6y using the greatest common factor
How do human adapt to the environment during spring season
What is 2016 in french
what porcedure is used by anesthesiologist for treatmenyo of postdural puncture headache?
osha requires employers pay for most required personal protective equipment including
What is less than 0.5
How does staying informed about important issues help the voters