Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

How many square units are in the greatest area that can be enclosed by a rectangle whose perimeter is 20 units?
how do you model the square root of 16
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil
THE EXPRESSION (TAN THETA) (CSC THETA) IS EQUAL TO?
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil
what derived unit is usually used to express the density of liquids?
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.
What is does the phrase foe to ambition.
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n