Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Which formula represents an organic compound? ( l) CaH2 (3) H2O2 (2) C4H8 (4) P2O5
Which compound is an electrolyte? (I) CH3CHO (3) CH3COOH (2) CH3OCH3 (4) CH3CH2CH3
Name one branch or part of the government.
the sum of two integers is -1. the product of the integers is -72 find the integers.
What is the name of the national anthem?
How/why do copy machines produce o zone?
Which energy conversion must occur in an operating electrolytic cell? (1) electrical energy to chemical energy (2) electrical energy to nuclear energy (3) chemi
Name one right only for United States citizens.
Which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? (1) chlorine (3) fluorine (2) nitrogen (4) oxygen
Who is in charge of the executive branch?