erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

After the Industrial Revolution, how did European imperialism affect Asia?
Which of the following should your argument NOT be based on? A) facts B) statistics C) emotion D) authoritative testimony
Match the imaginary nineteenth-century scenarios with the type of imperialist motives they represent.
An archaeologist studies _____.
Eukaryotic cells contain organelles that harvest energy from organic compounds to make ATP. ATP is the main form of energy used by cells. Which cell organelles
how do i do this problem ?
In order to increase momentum we must increase either the object's A) acceleration or mass B) speed or velocity C) mass or velocity D) speed or acceleration
Identify three ways boundaries are created and provide a specific example of each one
Why is it is important to preview sources before using them in your research? please help It is all that is needed for support It is easier than deeper readi
Can someone help me with geometry?