mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

x+3y = 9 2x+y = -2 Ushahahahbshshs
i need help pls im in middle of class and have 5 min pls 20pts
PC Target sells 5 packs of gum for $7 29. Meijer sells 12 packs of gum for $18.12. Which store has the better bargain?
Who really controlled the Meiji ruler?
simplify (4x+2) 3needed help ​
What gases are involved in cellular respiration ?
what is an measurable goal
If AC = 14, what is the measure of AD? Round your answer to the nearest hundredth.
What is the purpose of transitional words or phrases in an essay? OA to show the difference between two sentences or ideas OB. to highlight the point being dis
7(2x + 3) – 5x - 9 simplify the following expressions into equivalent forms