evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation in slope-intercept form for the line perpendicular to y = x + 5 that passes through the point (–9, 5).
select all the expressions that are equivalent to 2•2•2•2•2•2​
A county sales tax is 6%. Write the percent as a fraction in simplest form. o
Find each function value. 1. f(6) if f(x) = 4x I’m not sure how to find the value of the function.
Lines l and m are parallel. Which angle is a corresponding angle with ∠5? ∠7 ∠6 ∠8
A survey of Gigi's customers showed that 1,550 out of 1,700 of the customers buying tomatoes would buy organic tomatoes if the tomatoes were placed in crates.
I am somewhat confused on how to do this, can someone explain? thanks!
Hezekiah and Mark both donated money to the same charity. Hezekiah gave four times as much as Mark. Between the two of them, they donated $700. How much money d
What was the main way the Incas modified their environment to grow more food
what shows the power of authority over personal consciense