petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Question This graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? Enter your answer as a decimal in the box.
Which two questions cannot be answered through science?
A fair number cube was rolled. The results are shown in the table. Number Rolled Frequency 1 13 2 7 3 15 4 5 5 11 6 9 Which statement is true about rolling a
can you help me find the solve for x
Foods labeled “fat free” can actually contain less than 0.5 g of fat, true or false
1.असहयोग आन्दोलन का मुख्य कारण क्या था?​
if ratio x and y form a proportion and ratio y and z form a proportion, do ratio x and ratio x form a proportion?
Bhim Prasad borrowed Rs. 99,000 from a bank at the rate of 8% p.a?​
Ella has 0.5 lb of sugar. How much water should she add to make the following concentrations? Tell Ella how much syrup she will have in each case. 50% 5% 1.5%
The radius of the wheel on a truck is 18 inches. If the wheel is revolving at 274 revolutions per minute, what is the linear speed of the truck, in miles per ho