Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is an example of providing positive feedback in communication
Select the correct answer. What is the surface area of the victory podium shown here? Include all surfaces of the podium, including the bottom. A. 61.5 squar
Help plz ?? 20 points for this question !hhjc6
help with numbers 3 and 4
please help, I can figure out 20 shares multiply by $117.98 =2359.6920 shares multiply by $124.32=2486.40then take 40 shares multiply by $128.48=5139.20After th
when fat comes in contact with sodium hydroxide, it produces soap and glycerin. determine whether this is a physical change or a chemical change. explain your a
Debra has to give medicine to look at every morning for the next 14 days how many weeks is this
What puzzled people most about the impact of the great depression?
How do you find the area of a triangle
Graph the system: F(x)= 3/x-2; f(x)= 1/2x + 2