izzabellarichter489
izzabellarichter489 izzabellarichter489
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Witch one is a better buy

Witch one is a better buy class=

Respuesta :

eleanoraller16
eleanoraller16 eleanoraller16
  • 03-12-2020

Answer

8 cans for 9$

MY EXPLANATION...

You get more cans while paying less. You can go for the 6 for 7$ but the better one is the 8 cans. If you add up the 6 for 7$ to the same amount of the 8 cans, you get the same thing. So BOOM! *mic drop*

Answer Link

Otras preguntas

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 8 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $18 . For 2 pounds of almonds
Zane and Shelbys grandfather is 5 times as old as the total of their ages. If their grandfather is 70 and Shelby is 6, how many years old is Zane
The speed of light is 3.00×108m/s. How long does it take for light to travel from Earth to the Moon and back again?
what is the slope of y = 3.9
Jason and Jenny are out on a lunch date. Jason gives Jenny a bouquet that has 4 roses, 3 carnations, and 4 orchids. They decide that Jenny gets to choose their
Understand how politics is the struggle over "who gets what when and how"
How are the numbers 579 and 597 different
how do you create a summer bucket list and journal about how you can accomplished each item on your list
when evaluating a source, what questions should you ask about the publisher
What is the vertical line at the end of a measure called? Meter line Bar line Dynamic line Score line