jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

write a story based on the pictures above . give your story a suitably title.​
Turning on the computer, my files had been erased what is the best correction
Please help will mark brainlist
giving brainliest question is in the file below
What is the sum of the arithmetic sequence 6,14,22, if there are 26 terms
What kind of molecule is formed when glucose and fructose are combined.
HELP AGAIN PLEASE!!!
A secretary earns $10.75 each hour. He works 8 hours each day,5 days each week. How much money does he earn in 1 week?
What are the advantages of plants all producing flowers at the same time?
Hey please help show work fast