caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

What was one goal of the repeal of Prohibition?
What is the equation for a quadratic equation?
how do I solve this 2(4x^3+9m+3x^2)
How did the efforts of A. Philip Randolph help further civil rights in the United States? He demanded that minorities be allowed to serve in non-segregated unit
True or False? The line "Fainting I follow, I leave off therefore" contains both a caesura and alliteration.
Which is made from the remains of dead marine organisms over millions of years? A. coal and oil B. oil and uranium C. coal and natural gas D. oil and natural ga
Which sense organs do reptiles use in finding prey?
Molecule that stores genetic information in all organisms. A. Ionic Bond B. DNA (deoxyribonucleic acid) C. Amino Acid D. Nucleic Acid
The principle difference between point source and nonpoint source water pollution is _______. a. whether the pollution is organic or inorganic b. the number of
Please translate the following to French: - The uniform is okay. I like the colours on it, such as the blue on the blazer. - The food here is horrible and overp