lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

what is the surface of a cube with Edge length equals 3.2 meters
Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.
By decrease in the supply of labor what tends to happen? (Select all that apply) A. Decrease income B. Increase income C. Increase prestige D. Decrease power E
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!! PLEASE HELP An expression is shown below: 3(m + 5 + 9m) Part A: Write two expressions that are equivalent to the given expression.
Which question is being asked in this story problem? Gil's mom bought him 3 toy tractors at a garage sale. Gil already had 4 toy tractors at home. Each tractor
plz help me with this
Geometry help??? I really need help with 6-13 please
Which of the following sentences contains an infinitive? A. Dave will take us to the field before the game. B. Heather wants to go to the store with us. C. Let'
Mass to mass stoichiomatry
Help me hsvdbcocnbsnajx cb