americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

The scientific study of the relations between mental and physical processes is a definition of ____. wundt's psychology cranioscopy psychophysics weber's law fe
A masonry contractor is preparing an estimate for building a stone wall and gate. He estimates that the job will take a​ 40-hour work week. He plans to have thr
write each number in scientific notation 1 27.5
Question 4 options: vaporization freezing condensation melting
Motorcycle plates in colorado have three numbers followed by three letters. how many motorcycle plates area available with these restrictions? (assume there are
Which does an icon on the desktop signify
Write a slope intercept equation for a line that passes through (4,0) and (-2,2)
The amino acid proline is one of the three amino acids that watson describes as having "special properties". what is special about proline?
Did I get the correct answer?
Summarize the four leading theories of the origin of the state. which two best describe the origin of dictatorships?