bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

What is the next number 6,12,15,60,65,?
what is polorisation?
2. Quadrilateral ABCD is a rhombus. Mark the diagram with information you know about a rhombus. *Each question is a new problem
evaluate the expression when n=5 n^(2)-6n 6
By what percent will a fraction increase if it’s numerator is decreased by 10% and it’s denominator is decreased by 50%?
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
The radius of a circle is 6 kilometers. What is the circle's circumference? r=6 km Usе л3.14 and round your answer to the nearest hundredth. kilometers
The brain belongs to which body system?
The sum of three numbers is 675 400. The first two numbers are 44 500 and 73 819. What is the third number?​
decrease 64kg in the ratio of 5 :8​