jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Benjamin is making bow ties. How many 1/2yards lomg bow ties can he make if he has 18 feet of fabric?
3x + 4y = 5 X- 3y = -7 Solve by substitution
what is -1/2 + p = 5/8 simplified.
John has 1/2 pound of oranges to share with Julie. If they share the oranges equally, how much will each of them have?
Read this passage from William Faulkner's The Sound and the Fury: I says no I never had university advantages because at Harvard they teach you how to go for a
A refrigeration system at your company uses temperature sensors fixed to read Celsius (°C) values, but the system operators in your control room understand only
Match the definition to the term. 1 . syntax another word for languages 2 . phonetics cannot be understood in the ordinary sense 3 . nonverbal the only one of i
Help me with Spanish hw
Which is the main inference that can be drawn from Adam Smith's book The Wealth of Nations?A) For an economy to work flawlessly, it shouldn't have to serve and
1. Environmental factors, such as pH and temperature, can affect the function of an enzyme. A. True B. False 2. Which of the following is an organic molecules (