wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

List the six areas of enculturation that are learned throughout a person's lifetime?
List at least three features shared by the various popular diet plans discussed in this section
A hypothesis must be ___________ in order to be termed a scientific hypothesis. ethical
what philospopher mocked established authority such as the church and the government
During World War I, the Congress passed the Sedition Act in 1918. Why did many Americans consider this Act to be a violation of civil rights?
What effect did the British naval have on the Central powers? (Ill give Brainliest for first correct answer) A. the start of trench warfare B. the Russian Revol
Which biomedical therapy is most likely to be practiced today?
The range of F(x) = 6 * 3x is all positive real numbers.
What term refers to the combining of voice, video and text-processing and access to multiple network platforms from a single device?
A local restaurant has prepared a new recipe for it's lunch menu which form of nonprice competition is this?