anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

this is geometry. hi i need help pls.
What is the application of Gene Editing in Primary T Cells? Creative Biogene CRISPR/Cas9 Platform provides comprehensive gene editing services for various cell
Why are scientific models important?
What is the expression for “the difference between four times a number and three times that number”???
solve the horizontal component​
A father's age now is three times the age that his son was 4 years ago. In 12 years, the father will be twice as old as his son. find their ages now.
The timing device in an automobile’s intermittent wiper system is based on an RC time constant and utilizes a 0.500 micro F capacitor and a variable resistor. O
Write a complete sentence using the following information and the verb combination tener que. Nosotros/tomar un taxi
Evaluate the expression
What new labour-saving devices were introduced in the agricultural revolution?