dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

What's the other term for: lacking respect; scornful
name a metal that doesn't conduct electricity
example of onomatopoeia in the seven ages of man
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
name a metal that doesn't conduct electricity
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
Which of the following steps is not critical in the creation of Bt corn?a.Cut out a piece of DNA from a DNA molecule.b.Splice a piece of DNA into DNA from anoth
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?