rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

A medical researcher selects a random sample 1,000 adults and finds that 2% have this type of cancer. Each if the 1000 adults is given the test and it is found
Why are phytoplankton are essential??
Juan y yo (trabajar) en la tienda
Crafty Grandma Edith sat her family down during Thanksgiving and told them they couldn’t have any pumpkin pie until they worked out this puzzle. Her 6-year-old
The equation that represents the canned goods order is 24x + 64y = 384, where x = number of minutes producing fruit cans and y = number of minutes producing veg
What did booker t. washington do??
What is the length of BB'?
Diego says that the product of 0.51 x 2.427 will have five decimal places. is Diego correct.
what is the missing base 256 = ^4
the work spartan has come to mean what