adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME Which of the following best summarizes the significance of the Renaissance? Artists and writers created extraordinary art and literature that com
Why do macromolecules differ in the amount of energy they contain?
what is 3/5 of 60 students?
While researching a history paper, you see a graph that shows federal spending on defense in the past 200 years. You notice that federal spending throughout the
PLEASE HELP ME I AM STUCK PLEASE PLEASE PLEASE
how does the nervous system rely on the circulatory system
What is the density of the marble? A. 0.10 g/mL B. 240 g/mL C. 40 g/mL D. 1.875 g/mL
What was one effect of the Interstate Highway Act of 1957?
True or false: The midpoint of a given line segment must lie on the given line segment?
The Glorious Revolution took place in response to the __________.? a.actions of James IIb.English Bill of Rightsc.Articles of Union b.English Bill of Rightsd.mo