estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

The speaker in Hughes’s poem “Democracy” encourages people to 1 bravely stand up for what is right. 2 peacefully support change. 3 patiently wait for equality
Which two properties can be used to find (3.4 x 4) x (25 x 1)? explain.?
Who removes Gregor's body after his death? A. The police B. Gregor's sister C. Gregor's father D. The cleaning woman
An area of a country that is inland is called the: exterior interior internal local
ames has never had alcohol, but he believes his friends when they tell him that almost everybody at their school drinks regularly. In reality, very few students
the sum of two numbers is 13 and there difference is 5 what are the 2 numbers?
How is blood pressure in the body affected by exercise?
Solve using the quadratic formula. 5x^2+x+3=0
As water runs over a waterfall,its potential energy is converted into
solve the system of equation y=-3/2x-2 and 2x+y=4