velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

A herbicide is a spice made of different herbs O a person who does not eat meat a pest that attacks herbs and other plants a weed killer
What will happen if the number of refugees continues to grow in war? Please Help. First To Answer Will Recieve Brainliest!!
What is an analogy of two different roads or rivers to compare a series and parallel circuit?
I NEED HELP ASAP!!!! Which sentence best contrasts limited and unlimited governments? A. Laws restrict limited governments, but not unlimited governments. B.
Which sentence BEST summarizes paragraph 4 of "The View of a Son of Liberty"? O A. The Sons of Liberty worked cautiously in silence to avoid angering the captai
Which bonds are formed when elements share electrons and form molecules?.
Physical attributes of wuthering heights and thrushcross grange
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
The distance between a carbon atom and an oxygen atom in the co molecule is how far from the carbon atom is the center of mass of the molecule?
In what way did George III impact the British governmen