diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

five reasons why a girl child should be educated​
Which of the following sentences has a correctly placed modifier? Choose all that apply.
Describe two ways how social media platforms are abused for xenophobia
there are lot of people __the shop.(in,at,on)​
what is 5.02 Properties of Light Lab Report
Which of the sentences below demonstrate correct spelling of a contraction?
Please answer ASAP I would like to check my answer with someone. Thank you How did Japanese authoritarian government compare to Fascism in Germany and Russia? A
One number is eight less than a second number. Five times the first is 6 more than 6 times the second. Find the numbers. The value of the first number is _____.
Two friends are carrying a 200-kg crate up a flight of stairs. The crate is 1.25 m long and 0.500 m high, and its center of gravity is at its center. The stairs
What is the mode of the data shown in the table? Scores: 5, 12, 13, 18 Frequency: 3, 2, 5, 4 A. 12 B. 13 C. 51.5 D. 12.5