Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what patterns are there in prime numbers
How might a soldier inconspicuously attack his enemy?
A coat regularly sells for $59.00. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the coat?
Jim uses ribbon for bookmarks. Jim has 9 feet of ribbon. He uses 1/3 foot of ribbon to make each bookmark. What is the total number of ribbons Jim can make from
A hotel has 56 guests. 35 of the guests are male. Work out 35 out of 56 as a percentage.
What is the product of 3/5 of 10
How did the Old Lights attempt to suppress the influence of the New Lights in Connecticut and Massachusetts?.
What is 0.1 repeating as a fraction?
how does the CONSTANT affect a line graph?
what is 6a-12=8a ?????????? in solving linear equations???