chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

A line passes through the point , 8−1 and has a slope of −3/4 . Write an equation in slope-intercept form for this line.
A light bulb that is connected to a 120 V source drawers 1.7 A. What is the resistance of the light bulb? A. 14 B. 71 C. 200 D. 0.014 E. 0.0
Which best describes why some people such as James Madison thought that the Bill of Rights was unnecessary?
I just had bladder cancer surgery. i have a balloon stent . do i need to wear a bag or can i just remove the cap and urinate on my own
A wave traveling in water has a frequency of 250 Hz and a wavelength of 6.0 N. What is the speed of the wave?
What texan leader defeated santa anna at the battle of san jacinto? awsers?
When designing a questionnaire, the most important rule of all?
Which of the following features gave Gustav Klimt's figure paintings a Byzantine look? A. Geometric forms B. Flat figures and gold highlights C. An organ
An approach of open communication and collaborative decision making suggests which type of leadership
-2x+6y=12 in graph ???