Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

What is a cubic square inch?
Which two organelles have their own dna and ribosomes?
How were the senate and the house structured as a result of the Connecticut compromise? Why was the compromise so important?
Explain your views on religious and or racial intolerance today, in this country. Does it still exist? Is it better/worse now? What do you think give examples.
Which nutrient class supplies glucose as the main source of energy for the body?
Is it constitutional to limit a federal judge to a six year term?
True or False: while arguing with a coworker, it is best to point out mistakes immediately so that you do not forget something later
Besides light energy what do chloroplasts use to make glucose
What is the fourth term of a number pattern that begins with 250 and subtracts 13
A subdivision of 50 houses has a mean price of $300,000, a median of $260,000, and a standard deviation of $30,000. a new house is then built in the subdivision