ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What are fraternities or sororities?
Write x^3-x^2-6x in factored form
Which is a run-on sentence? A. Her closet is full of clothes, yet she says she has nothing to wear. B. Her book report is due Thursday she hasn't read the bo
Triangle XYZ has vertices X(1, 3), Y(0, 0), and Z(–1, 2). The image of triangle XYZ after a rotation has vertices X'(–3, 1), Y'(0, 0), and Z'(–2, –1). Which rul
The length of a rectangle is 6 units and its width is 4 units. What is the approximate length of the diagonal of the rectangle? 2 units 4.4 units 6 units 7.
v=1\10u compare the equation with y=mx+b
The anasazi people established a farming society in... A.SOUTHWEST B.MORTHWEST C.GREAT PLAINS D.SUBARTIC
3/5 divided by 1/2.................,
Which statement about the drawing techniques Leonardo da Vinci Michelangelo, and Vincent van Gogh used in artworks are true? Choose all the answers that are cor
How did the 19th Amendment change the voting system in the United States?