meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

A recipe says to use cup of flour to make serving of waffles. How many cups of flour are in 1 serving of waffles?
H.C.F. of 4x2y and 6xy3
"The heated air grew quite easily hotter, as if from some enormous furnace from which it could dry at will" What technique is used here and what idea does it gi
Girls and boys are different and growth rates and patterns true or false
what is the correct way to eat a lobster will give brainest1 break with knife and eat2 bite until shell and eat3 break shell with cracker and eat
[tex]x+38=-25[/tex] ---
Brainliest for a right answer
His parents ____bridge every Monday a. play b. plays Carlos is one of those people who _____ good at all sports a. are b. is One of my cousins _____ getting mar
A third of a number n
Amelia makes necklaces using beads and wire. She starts with 6 feet of wire. How many necklaces can she make?​