Answer:
Part a)
cost = $35.58
Part b)
cost = $8.89
Explanation:
Part a)
Annual cost of the incandescent light bulb
Power = 100 Watt
daily use = 7.5 hours
total use of one year
[tex]Energy = 100 \times 7.5 \times 365[/tex]
[tex]Energy = 273750 Wh[/tex]
[tex]Energy = 273.75 kWh[/tex]
cost of energy = $0.13 per kWh
so total cost of energy = $0.13 (273.75)
cost = $35.58
Part b)
25 watt fluorescent bulb
Power = 25 Watt
daily use = 7.5 hours
total use of one year
[tex]Energy = 25 \times 7.5 \times 365[/tex]
[tex]Energy = 68437.50 Wh[/tex]
[tex]Energy = 68.437 kWh[/tex]
cost of energy = $0.13 per kWh
so total cost of energy = $0.13 (68.437)
cost = $8.89