sofiarestifo24 sofiarestifo24
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

One store is selling 3/4 of a bushel of apples for 9$ and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for $9 which store has a better deal explain

Respuesta :

cierrajr127 cierrajr127
  • 02-09-2016
2/3 is the better deal because you a splitting the bushel into larger portions.  The more that you have to split something, the less you will get.
Answer Link

Otras preguntas

What information is needed to determine the velocity of an elevator?
Determine whether the equation is linear or not. Then graph the equation by finding and plotting ordered-pair solutions. y-x=4 EEEEE Is the equation y-x= 4 line
Marta y yo compramos unos geles. ________ geles son verdes.
PLS HELP Which pair of lines best emphasize the message that it is important to be kind no matter the circumstance?I Have A White Rose To Tendby Jose MartiI hav
Can anyone help me with this, please?
Which of these is NOT a terminating decimal? A) 1.88 B) 1.875 C) 0.88 D) 0.8
Which of the following is the correct graph of the linear equation below? y + 3 = - 2/3 (x - 4) ANSWER: A (Look at picture for the answer)
differentiate between gastrovascular cavity and alimentary canal
The earth's surface tends to lose heat in winter. Which of the above cities would have the warmest average winter temperature? Why? Since the sun is approximat
Ions that regulate metabolic processes are called