kchapman2003
kchapman2003 kchapman2003
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-08-2016
cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression 3a+4+b+2a+5+b
A company that builds a factory in another country to hire workers for less money is trying to save on its natural resources. human resources. energy resources.
Narci has 45 red buttons and 60 yellow buttons she wants to use all of the buttons and divide each color equally into boxes what is greatest number of boxes mar
Chris had 56 apples in his fridge. He decided to sort the apples into baskets. He placed 7 apples into each basket. How many baskets of apples does Chris have ?
Mary had $220 in her Christmas Club Account which earned 4% APR simple interest for the year. Calculate the amount of interest which she earned after 6 years.
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
Please help!! I only need the even numbers!! Show work!!
URGENT! HELP ASAP! 98 POINTS Read the following prompt and type your response in the space provided. Read the excerpt from "When Fear Was Stronger Than Justice"
What was a result of passage of the Kansas-Nebraska Act?
Algebra help please!!!