hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

The falling action on a plot structure diagram depicts the
Write an equivalent expression for (x-3)(x-2)
Can u plz help I don’t understand I need an expert
integer for profit of $12
solve y = 12x + n for n need help please
Does absorption of fructose takes longer than the other monosaccharides.
What’s the difference between unitary, confederate, and federal government? WILL GIVE BRAINLIEST.
[tex]7 - 4c = 10c[/tex]
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! What is the name of the part of the graph labeled 7? A. Tick mark B. Trend line (best fit line) C. Independent
Anna asks her broker to divide her investment of $2000 among three funds, x, y, and z. she decides that her investment in x should be twice her investment in z.