katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

What was the cause of the feud between Henry IV and Pope Gregory VII? Why was this feud important?
A small 20-kg canoe is floating downriver at a speed of 2 m/s. What is the canoe’s kinetic energy? A. 40 J B. 80 J C. 18 J
What is the summer and winter solstice
8. Evaluate 5y - 2x for x = 4 and y = 2.
An asset's cost includes all normal and reasonable expenditures necessary to get the asset in place and ready for its intended use. True False
6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?
Can someone please help me???
Conjugate the appropriate verb which would be used in writing the following sentences in Spanish
A purchase of books in the college bookstore is ___________. The report at the end of the day showing sales totals for the day is ____________.
HELP! Simplify: (picture below) A. 4 B. 8 C. 32 D. 16