raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the iscoselies triangle when the base is 10cm and hypotenuse is 13
Find the area of each circle to the nearest tenth. Use 3.14
When you are in a group for a school project, and there are five people in the group, you may feel that there is not much need to put forth an effort to do any
how do i solve this?? 5x - 7 < 13
Each 1/2 inch on a scale model represents an actual length of 1/6 of a yard. What length on the model represents 1 yard? 1 1/2 inch 2/3 inches 2 inches 3 inche
How do you write 11/25 as a percentage?
Find the -intercept and -intercept of the line given by the equation. If a particular intercept does not exist, enter none into all the answer blanks for that r
1. One liter is equal to 1,000 milliliters. How many liters are equal to 18,045 milliliters?
the difference of z and 5
What is one of the functions of nucleic acids