jessicacid1195 jessicacid1195
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

A group of people ate dinner at a restaurant.Their bill was $64 .They split the bill evenly and each person left a $2 tip.How much did each person pay?

Respuesta :

franco246kevin
franco246kevin franco246kevin
  • 04-03-2020

Answer:

If there were 2 people, they would each pay $34. If there were 4 people, they would each pay $18

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help I don't get it
Which factor was a major cause of the genocide committed by the Nazis against Jewish people? A. Nazi propaganda dehumanized Jews by comparing them to animals. B
Maria and Ming start at the same point and drive in opposite directions. Maria drives 50 mph and Ming drives 30 mps. How far apart will they be in 2 hours
After an ems run, your partner suggests you write down vital signs differently than the ones obtained
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?
Carol's daughter desiree has been disrupting her kindergarten class recently, and she is also struggling to stay on task when doing homework or chores. a school
Calculate number of photons from energy and wavelength
Justin is evaluating the expression 12.5 + 3.8x, when x is 7.9
What adds more evidence to the idea that the cell is the basic unit of life?
Why do you think artists use musical imagery so frequently in their compositions? How do you think these two disciplines lend themselves to one another?