janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Which quantity can be calculated for a solid compound, given only the formula of the compound and the Periodic Table of the Elements? (1) the density of the com
Can someone help me match these up? i know the given is number one I need help with the rest.1.line RS || segment AB, ∠1=∠22.∠B = ∠13.∠A = ∠24.∠A = ∠B5.RA = RBA
Name one state that borders Mexico.
What is the “rule of law”?
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
Convert 7.0055 into a mixed number in simplest form?
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............
The coefficients in a balanced chemical equation represent (l ) the mass ratios of the substances in the reaction (2) the mole ratios of the substances in the r
HOW WOULD YOU BE ABLE TO IDENTIFY streptococci THROUGH A MICROSCOPE
What is a hyperbole?